czwartek, 19 listopada 2009
Korea
Oh Jeonghui - Miłość zeszłej jesieni i inne opowiadania


 


Nie lubię opowiadań. Ale w przypadku Oh Jeonghui nie wiem czy dałabym sobie radę z powieścią - o gram za dużo egzotyki. Przynajmniej jak dla mnie – lubię egzotykę w filmie, w książkach niekoniecznie. Zainteresowała mnie etykietka „proza kobieca”, ale kobiety są tu nie tylko nieszczęśliwe, jest w tych opowiadaniach ciężki nastrój przygnębiającej uległości i beznadziei. Nastrój jak z opowiadań M. Konopnickiej - nie wiem dlaczego miałam takie skojarzenie, może dlatego że tu i tam wiejska bida?  Ale też, żeby tak nie było, że nie ma nic w tych opowiadaniach  ciekawego - niektóre fragmenty przemawiają do wyobraźni, łatwo czarować sobie przed oczami obrazy tego, o czym się czyta.

Jest też bardzo ciekawy wstęp - Koreańskie kobiety w literaturze.

czwartek, 22 października 2009
'Mogę odejść, gdy zechcę' - Young-ha Kim

Moja druga peryferyjna lektura. Podróż do Korei bardzo udana. ;) Zapraszam do przeczytania recenzji na moim blogu.
16:15, anulakote , Korea
Link Dodaj komentarz »
środa, 02 września 2009
KOREA PŁD. - Young-ha Kim, "Mogę odejść, kiedy zechcę"

 

Zawędrowałam wreszcie do Azji, jeszcze nie na południowy-wschód ale już coraz bliżej. Przeczytałam króciutką ale treściwą powieść Young-ha Kim, której recenzję znajdziecie tutaj.

poniedziałek, 06 lipca 2009
Young-ha Kim - "Mogę odejść, gdy zechcę"


Na moją pierwszą wycieczkę krajoznawczą wybrałam się do Korei. Pisarz, Young-ha Kim, opowiedział mi o smutnych losach pewnych ludzi, rozważając przy okazji nad sensem istnienia. Dowiedziałam się, że wg niego każdy człowiek ma prawo do dowolnego rozporządzania własnym życiem, a śmierć samobójcza jest najlepszym i najgodniejszym sposobem na wyzwolenie się od wszelkiego cierpienia.

Więcej wrażeń z tej niekoniecznie wakacyjnej, lecz z pewnością fascynującej lektury znajduje się tutaj.
00:59, germini , Korea
Link Komentarze (1) »