piątek, 14 sierpnia 2009
Dominikana: Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao - Junot Diaz

Ta wielopokoleniowa saga dominikańskiej rodziny tchnie nieco Irving’owskim klimatem. Powieść dobitna, napisana żywym, obrazowym, często wulgarnym i sarkastycznym językiem. O przeznaczeniu i determinacji jednej rodziny, którą dotknęło Fuku (klątwa). Więcej TUTAJ...

środa, 05 sierpnia 2009
DOMINIKANA: "Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao" Junot Díaz

 

 

Mówią, że to przyszło z Afryki, w krzykach zniewolonych; że było śmiertelną klątwą Tainów wypowiadaną w chwili, gdy jeden świat ginął, a drugi się rodził; że było demonem wciągniętym do wszechświata przez piekielne wrota, które uchylono na Antylach. „Fukú americanus” lub bardziej kolokwialnie „fukú” – w ogólności klątwa, fatum. (…) Bez względu na brzmienie i pochodzenie tego słowa powszechnie uważa się, że przybycie Europejczyków na Hispaniolę sprowadziło „fukú” na cały świat i od tamtej pory wszyscy siedzimy po uszy w tym gównie. A na pewno po uszy siedzi w nim Oscar – pierwszy Dominikańczyk w historii, który może umrzeć jako prawiczek i którego niezwykle przeraża ta wizja.

 

Ciąg dalszy recenzji na Dzienniku Literackim.

DOMINIKANA: "Topiel" Junot Díaz

 

 

Przypominające brazylijskie fawele dzielnice biedy miast Dominikany, narkotykowe nory New Jersey… Właśnie do takiego świata przenosi nas w swojej książce laureat Nagrody Pulitzera za rok 2008. Topiel (1996) to debiutancka powieść Junota Díaza; rozpisana na dziesięć opowiadań historia dominikańskiej rodziny rozbitej między Santo Domingo a Nowym Jorkiem. Ich główny bohater, Junior de las Casas, oprowadza czytelników i po Nuevo, i po Viejo Mundo, ukazując miejsca, w których nikt z nas nigdy nie życzyłby sobie się znaleźć.

 

Ciąg dalszy recenzji na Dzienniku Literackim.

22:57, anahstasia , Dominikana
Link Komentarze (2) »