sobota, 21 listopada 2009
Fruwająca dusza

Japonia ze snu. Risui, bohaterka tej przedziwnej, onirycznej powieści, trafia do szkoły dla dziewcząt prowadzonej przez charyzmatyczną mistrzynię, Kikyo. Ma tam zgłębiać mądrość Księgi i podążać Drogą Tygrysa. Wiedziona intuicją i tajemniczymi znakami Risui najpierw poddaje się surowym i niezrozumiałym regułom panującym w Szkole, ale z czasem zaczyna je łamać... Ambicja? Potrzeba spełnienia? Poszukiwanie prawdy?

Fruwająca dusza Yoko Tawady to swoista gra z japońską tradycją ujmującą rzeczywistość w sztywny gorset przepisów i zasad. To także zabawa z naszymi czytelniczymi przyzwyczajeniami. Pisarka z żartobliwym dystansem odnosi się do własnej kultury i podkreśla wartość twórczej niezależności. Niepokojąca, przesycona elektryzującym erotyzmem powieść. (merlin.pl)

Być może pewnego dnia obudzisz się i ujrzysz Tygrysa u wezgłowia. Lazur nieba zderzy się z bursztynową barwą ziemi, prąd powietrza wessie słowa, a wszelkie stworzenia: zwierzęta, ptaki i ludzie, przestaną rozróżniać ciepło i zimno, radość i smutek. Tygrys przemówi do ciebie. I choć nie można nauczyć się tygrysiej mowy, wsłuchasz się uważnie w to, co powie, i wszystko zrozumiesz. (…) Ale może też być tak, że Tygrys nigdy do ciebie nie przyjdzie. Każdego ranka po przebudzeniu będziesz rozglądać się wkoło, ale nie usłyszysz nawet szelestu owadzich skrzydeł. A jeśli ma nie przyjść, to nie przyjdzie ani razu, choćbyś czekała całe życie.

Taki początek tej kompletnie zadziwiającej, hipnotyzująco-onirycznej, bajkowej i czasem kompletnie niezrozumiałej powieści.  Na 179 stronach autorce udało się pokazać cudowny japoński świat, zupełnie niezrozumiały dla kogoś z zewnątrz. Tradycja, dziwna droga Tygrysa, dziwna Szkoła do której trafia Risui wraz z innymi kobietami, a do której bardzo ciężko jest się dostać i która nie wiadomo co tak naprawdę ma na celu, niesamowite sny przesiąknięte erotyzmem, niesamowity świat czarów, mistrzyni Kikyo

„Dźwięk jej imienia budził we mnie nabożny szacunek, jakbym co najmniej zobaczyła sześciokątną chmurę unoszącą się na niebie”

która naucza mądrości świata wg 360-tomowej Księgi, Risui która najpierw zapatrzona w Kikyo powoli zaczyna odnajdywać swoją własną drogę i poglądy i kwestionować reguły panujące w szkole - to wszystko nasiąknięte mgiełką tajemniczości i surrealizmu.

Dużo tu takich prostych obserwacji, prawd które warto sobie czasem powtórzyć, by wiedzieć jak je zmienić:

"Czyż nie żyjemy jak hołubione żabki zamknięte w słoju, nieświadome tego, co dzieje się na zewnątrz, karmione codziennie słodkimi wnętrznościami muszek? Nie potrafimy niczego powiedzieć o zewnętrznym świecie, nie potrafimy nawet o nic pytać, przyciskamy obie ręce do dna słoja, od czasu do czasu skrzeczymy, aż puchną nam gardła, i tak mija nasze życie."

prawd takich o których warto również pamiętać:

"Nie da się z góry przesądzić, czy dwoje ludzi pasuje do siebie charakterami, czy nie. Sprawy, które zbliżają ludzi , i te, które ich dzielą, są jak niezliczone gwiazdy rozsiane po wieczornym niebie, i tak jak gwiazdy łączą się, tworząc konstelacje, tak przyjaźń między ludźmi pogłębia się z upływem czasu"

Piękna książka,  o przyjaźni, poszukiwaniu własnej drogi, zrozumieniu, i wielu innych rzeczach. Piękna choć nie każdemu może się podobać. Mnie jest chyba łatwiej , gdyż w Japonii i jej kulturze jestem zakochana od dawna a i surrealistyczne klimaty to moje klimaty.

 

2lewastrona.wordpress.com

16:42, 2lewastrona , Japonia
Link Komentarze (3) »
czwartek, 27 sierpnia 2009
Jun'ichi Watanabe, Za kwietnymi polami.

Wydawnictwo Prószyński i S - ka

   

Jest to bardzo dobra powieść biograficzna o Ginko Ogino, pierwszej japońskiej kobiecie, która została lekarką. Bohaterkę Gin poznajemy, gdy ma niespełna dziewiętnaście lat i powraca chora po trzech latach do rodzinnego domu w Tawarase. Jako szesnastolatka wyszła za mąż za Kanichiro, najstarszego syna bogatej chłopskiej rodziny Inamurów z pobliskiej wsi Kawakami. Było to małżeństwo aranżowane.

Ciąg dalszy na blogu Słowem Malowane.

11:43, montgomerry , Japonia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 sierpnia 2009
JAPONIA: "Za kwietnymi polami" Jun’ichi Watanabe

 

 

Japonia, schyłek XIX wieku. Dziewiętnastoletnia Gin Ogino opuszcza męża, domagając się rozwodu, po tym jak dowiaduje się, że doskwierające jej od wielu miesięcy dolegliwości są następstwem zarażenia chorobą weneryczną. Powraca do domu rodziców, do małej wioski Tawarase na równinie Kantō, wywołując skandal, bowiem żadna żona nie ma prawa opuścić domu swojego męża i swojej teściowej bez ich zgody. Wspierana przez matkę i siostrę, Gin podejmuje walkę o swoje życie, oddając się w ręce lekarzy, aby spróbowali choćby powstrzymać rozwój choroby i przywrócić dziewczynie namiastkę zdrowia. Rozliczne badania wykonywane przez lekarzy-mężczyzn, konieczność częstego intymnego kontaktu… Nie mogąc zapomnieć o upokorzeniach związanych leczeniem, Gin postanawia zawierzyć się medycynie i zostać pierwszą w Japonii lekarką. Chce oszczędzić innym kobietom wstydu, na jaki sama została narażona. Jednak zgodnie z dziewiętnastowiecznym japońskim prawem tylko mężczyźni mogą studiować medycynę. Lekarz to zbyt prestiżowy zawód dla kobiety. Gin postanawia udowodnić światu, że nie ma w tym cienia prawdy. Czy uda jej się zostać sensei*?

 

Ciąg dalszy recenzji na Dzienniku Literackim.

21:37, anahstasia , Japonia
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 02 sierpnia 2009
"Za kwietnymi polami"


Niespodziewanie i ponadprogramowo wypuściłam się do Japonii i przeczytałam "Za kwietnymi polami".

Ginko Ogino spotkał los przeciętnej japońskiej dziewczyny: szybkie zamążpójście i pokorne życie usłużnej żony w zdominowanym przez mężczyzn społeczeństwie dziewiętnastowiecznej Japonii... Kiedy jednak mąż zaraża ją chorobą weneryczną, Ginko musi przejść przez upokorzenia związane z rozwodem i leczeniem. Badana przez mężczyzn, postanawia zostać lekarzem, żeby oszczędzić innym kobietom wstydu, na jaki sama została narażona. Niestety, zgodnie z obowiązującym prawem tylko mężczyźni mogą studiować medycynę.Czy Ginko skapituluje w obliczu piętrzących się przeszkód, czy też uda się jej przezwyciężyć presję środowiska i skostniałą tradycję?"Za kwietnymi polami" to książka oparta na prawdziwej historii Ginko Ogino, pierwszej japońskiej lekarki. W Japonii rozeszła się w nakładzie ponad trzech milionów egzemplarzy i została włączona do Programu Wydawniczego Literatury Japońskiej.

reszta wrażeń tutaj