wtorek, 01 grudnia 2009
Baśń o kozach

Rok powoli się kończy, wyzwanie też, a mnie zostały do przeczytania jeszcze aż 2 książki i to te najgrubsze! Ale spójrzmy na to z drugiej strony - przeczytałam właśnie wyzwaniową książkę nr 5, książkę, która leżała na mojej półce ponad 2 lata i kosztowała - uwaga - całe 3 zł (skoro już jestem przy liczbach; BTW, poleciłabym księgarnię na Szewskiej w Toruniu, gdyby nie to, że już nie istnieje).

A książką tą są Czasy kóz Macedończyka albańskiego pochodzenia - Luana Starovy.

Powieść podobała mi się bardzo, ba!, sprawiła, że do swojej długiej już listy miejsc, które chcę odwiedzić, dopisałam Skopje. Kilka moich myśli na temat lektury - bo, tradycyjnie, raczej nie recenzję - znajdziecie na moim blogu. Zapraszam.

poniedziałek, 28 września 2009
Czytać czy żyć? Luan Starova - "Czasy kóz"
„Czasy kóz” to jedna z powieści składających się na „Bałkańską Sagę” autorstwa macedońskiego pisarza Luana Starovy. Opisuje czasy bezpośrednio po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej i fali faszyzmu, jaka przelała się przez całą Europę. Okres głębokiego socjalizmu, kiedy to Stalin postawił sobie za cel przetasowanie klas społecznych i utworzenie jednej, wielkiej klasy robotniczej, w sposób szczególny dotyka południowe republiki bałkańskie. Macedońskim pasterzom nakazuje się opuszczenie rodzinnych domów w górach i masowe przybycie do miasta. Pasterze pojawiają się – w towarzystwie setek białych kóz.
sobota, 05 września 2009
"Czasy kóz"

Pora rozpocząć przygodę z Bałkanami! Zaczyna się ona w mojej ukochanej Macedonii, razem z książką "Czasy kóz" (Luan Starova). Po relację zapraszam TUTAJ :)

niedziela, 30 sierpnia 2009
MACEDONIA i Luan Starova "Czasy kóz"

Opowieść o kozach, o rozwoju komunizmu, jego absurdach i o zwykłych ludziach. Ciekawa i niezwykła. Recenzja u mnie.