czwartek, 10 grudnia 2009
Niepokorna córkaTym razem wylądowałam w Wietnamie...

"Niepokorna córka" to interesująca biografia Wietnamki Xuan Phuong. Niesamowite, ile człowiek może przecierpieć i pomimo tego wytrwać i nigdy nie upaść na duchu, zachować głęboki patriotyzm, a jednocześnie zdolność samodzielnego myślenia w samym centrum masowej propagandy... 

dalsza część w Zapiskach bursztynowej
20:31, aga_bursztynowa , Wietnam
Link Dodaj komentarz »
sobota, 24 października 2009
Misjonarz

Misjonarz Kiena Nguyena to powieść historyczno-przygodowa. Akcja książki ma miejsce w XVIII wieku, a jej bohaterami są trzej młodzi Francuzi: doświadczony jezuita Pierre de Behaine oraz Fracois Gervaise i Henri Monange, których skomplikowane losy zawiodły do jezuitów i na wspólną wyprawę misyjną do położonego na Dalekim Wschodzie Annamu.

Bohaterowie różnią się zarówno bagażem życiowych doświadczeń jak i osobowościami oraz podejściem do kwestii wiary, Boga i wolności, sposobem pojmowania świata. Pierre to pewny siebie hierarcha kościelny, który postępuje zgodnie z zasadą – cel uświęca środki. Żeby stworzyć francuską kolonię katolicką jest w stanie poświęcić życie swoich podwładnych a nawet wzniecić wojnę domową. Według niego - “Pokój nigdy nie wzbudza wiary w religię i w Boga. Tylko wojna może to sprawić! Chaos i zniszczenia gnębią ludzi, wpędzają ich w rozpacz. To wtedy padają na kolana i wznoszą modły”.

Z kolei Fracois Gervaise jest artystą malarzem po nieszczęśliwych miłosnych przejściach, który uciekając od swojej przeszłości, za namową Behaina, zakłada habit. Natomiast zaledwie szesnastoletni woziwoda Henri do jezuitów zostaje zwerbowany za namową Francoisa. Ten, ucząc Henriego zada mu pytanie: “Czy znasz różnicę pomiędzy człowiekiem, a Bogiem? (…) Malarz bierze pędzel i zanurza go w farbach o różnych kolorach. W każde pociągnięcie wkłada swój talent, żeby stworzyć wizerunek życia i sprawić, aby widzowie widzieli to co on. Wizerunek jednak jest martwy, a artysta nie może zrobić nic więcej. Bóg, gdy się uśmiecha, tchnie życie w obraz. – Analogia była doskonała, a jednak Henri czuł pewien niedosyt. Choć bardzo się starał, nie podzielał wiary księdza. (…) W głębi duszy uważał, że on sam pojawił się na tym świecie za sprawą czystego przypadku.”

Pierre i Henri podejmują misyjną pracę wśród prostego annamskiego ludu, gdy tymczasem Pierre, już z pierścieniem biskupim na ręku podąża drogą polityki, intryg i knowań oraz wielkiej władzy. Młodzi misjonarze szerzą wiarę chrześcijańską w niesprzyjających warunkach społecznych i obyczajowych. Starają się zaadoptować konglomerat miejscowych wierzeń do obrzędów chrześcijańskich. “Annamici jak Chińczycy, hołdują trzem rodzajom przesądów. Pierwszym jest buddyzm, wiara króla i rodziny królewskiej, kult materii nieba i gwiazd. Drugi to wiara w bożków, czyniąca bogami dawnych królów. Jednym z ich fałszywych bogów jest Konfucjusz, twórca zasad prawa i pisma. Trzecim zabobonem jest taoizm, zainicjowany przez człowieka, który nazywał się Lao-Cy. Ten kult przynosi największe szkody, bo jest szeroko rozpowszechniony wśród czarowników i wiedźm, którzy służą diabłu” – pouczał młodego nowicjusza Behaine.

Równie skomplikowane, co wierzenia religijne, są annamskie realia polityczne i społeczne. Królem Annamu jest Due Tong, który został koronowany jako zaledwie dwunastoletni chłopiec. Nie mając żadnego doświadczenia politycznego i predyspozycji do sprawowania władzy, młody król sprawuje rządy przy pomocy wicekróla Truonga Loana. Ten okazuje się być tyranem, którego rządy doprowadzają do buntu wieśniaczego stanu pod wodzą trzech braci Nhaca, Thoma i Lu. Na to nakłada się zbrojny najazd północnego królestwa Tonkinu. W efekcie tej zawieruchy powstanie państwo Wietnam. Francuscy bohaterowie zostają wplątani w ten annamski kocioł i wskutek wojennych wydarzeń obierają różne drogi……

W książce jest przygoda i niebezpieczeństwo, miłość i intrygi polityczne, walka o władzę i okrucieństwo rewolucji oraz grzechy katolicyzmu. Warto przeczytać “Misjonarza” dla egzotyki tej historii, dla dobrze zarysowanych postaci głównych bohaterów, dla wstępnego poznania historii i obyczajów tamtych krain, choć obyczaje zostały w tej książce potraktowane trochę zbyt pobieżnie. Kien Nguyen napisał również powieść “Gobelin”, również osadzoną w Wietnamie, dwieście lat później. Na pewno ją przeczytam.

Recenzja z bloga Moje lektury: http://mojelektury.blogspot.com

Kien Nguyen - “Misjonarz”, tytuł oryginału “Le Colonial”, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2007, przekład: Maria i Cezary Frąc, ISBN 978-83-7359-339-8, objętość 348 stron.